Historie CZUB

1. června 2008 v 20:02 | Pluviassol |  Zbraně...
CZUB

Česká zbrojovka Uherský Brod


O výstavbě zbrojního závodu v Uherském Brodě bylo rozhodnuto v polovině roku 1936. Po jednáních ministerstva národní obrany se zbrojařskými koncerny rozhodla Nejvyšší rada obrany státu o přemístění průmyslu důležitého pro obranu státu daleko od německých hranic do vnitrozemí republiky. Při jednáních o přemísťování se také jednalo o České zbrojovce ve Strakonicích, kde se vyráběl letecký kulomet vzor LK 30, raketová pistole, armádní pistole a další programy.
Uherskobrodská městská rada schválila dne 22. července 1936 stavbu nového závodu v Uherském Brobě. . Dne 28. července 1936 byl proveden první výkop a tím zahájena výstavba nového závodu v Uherském Brodě.. Dá se konstatovat, že celá stavba nového závodu pro dva tisíce zaměstnanců byla uskutečněna v rekordně krátké době. Továrna byla postavena a uvedena do provozu za 16 týdnů od zahájení stavby 28. listopadu 1936.
Během sedmdesátileté historie se ze závodu stala legenda českého průmyslu. Současný sortiment výrobků České zbrojovky tvoří sportovní a lovecké zbraně, stejně jako služební zbraně pro ozbrojené složky. Jejich společným rysem je kvalita, dlouhodobá spolehlivost a přesnost. Česká zbrojovka dnes představuje jednoho z největších světových producentů ručních zbraní. Více než 80 % zbrojní produkce je exportováno do stovky zemí celého světa.


CZ 75
Nejznámější a také nejrozšířenější zbraní je CZ 75, které bylo vyrobeno mnoho variant, například CZ 75 B, CZ 75 Tactical Sports, CZ 75 SP-01 Shadow, CZ 75 SP-01 Tactical, CZ 75 Compact a mnoho dalších. Tuto zbraň používá i policie české republiky, ovšem s malými úpravami. Nejnovější variantou je CZ SP-01 Phantom.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama